Trump Art Gallery’de Aralık ayı sergisi: ‘Bir Kabuğa Kiracı’

Sanatçı Sümeyye Aydemir’in yaralanabilir ve kırılgan kadın hallerinden doğan, karanlık ve pek de masum olmayan bir dünyayı çağrıştıran Bir Kabuğa Kiracı’ adlı resim sergisi, Aralık ayında sanatseverlerle buluşuyor. Sergi, 31 Aralık’a kadar Trump Art Gallery’de gezilebilir.

 

Trump Alışveriş Merkezi’nde yer alan Trump Art Gallery, yerli ve yabancı sanatçıların sanat eserlerine ev sahipliği yapmaya, İstanbullulara sanatın özgün örneklerini sunmaya devam ediyor.

 

Hepimiz yaralanabiliriz ama bazıları diğerlerinden daha çok yaralanabilir. Sanatçı Sümeyye Aydemir’in, karanlık ve pek de masum olmayan bir dünyayı çağrıştıran Bir Kabuğa Kiracı’ adlı resim sergisi, yaralanabilir ve kırılgan kadın hallerinden doğan yeni olasılıkları hem keşfetmeyi hem de irdelemeyi ele alıyor. 

 

Yaralanabilirlik, dünya ile aramızdaki geçirgenliğin tensel sınırını ifade ediyor. Judith Butler da her birimizin yaralanabilir oluşumuzun altında yatan şeyin toplumsallık olduğunu söylüyor. 

 

“Yaralanabilirliğimiz ve kırılganlığımız, içerisinde yaşadığımız toplum bağlamında inşa ediliyor” diyen sanatçının eserlerini oluştururken izlediği ana yaklaşım; kadının toplumda yaşadığı kırılmaları minimuma indirmek için iki beden (kadın ve hayvan) arasında inşa edilen korunaklı bir yapıya dönüştürmek. Bu noktada ev ise çokça sorgulanan bir kavram olarak yer alıyor. Evin güvenli ve mahrem uzamının aşınmasına odaklanarak eve karşı şüphe ve tereddütle yaklaşım ön plana çıkıyor. Birbirlerinin temasıyla bir dayanışma gücünü gösteren ve bir kabuğa sığınan kadın figürleri, karanlık ve pek de masum olmayan bir dünyayı çağrıştırıyor.

 

Küratörlüğünü Kenan Bahadır Derre’nin üstlendiği sergi, 31 Aralık 2022 tarihine kadar Trump Alışveriş Merkezi B2 katında bulunan Trump Art Gallery’de ziyaret edilebilir.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Vozol 6000 istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı