Türkiye 2022’de neler dinledi: Spotify yılın en çok dinlenenlerini ve kullanıcılar için 2022 Yılın Özeti’ni yayınladı

Bugün Spotify, dünyanın her yerinden milyonlarca kullanıcısına kişiselleştirilmiş kullanıcı deneyimini sunarken, aynı zamanda 2022 yılı boyunca en çok dinlenen müzik ve podcast’leri de açıkladı.  Türkiye’de bir kez daha yerli sanatçılar listelerin zirvesinde. 

 

2022 ile birlikte hepimizin görüşleri, duyguları ve aldığı kararların hiç olmadığı kadar hızlı değiştiği bir yılı geride bırakıyoruz. Gelin, bu yılı tanımlayacak tek bir sözcük aramaktan vazgeçelim ve onun yerine bu değişim rüzgarının hayatımıza kattığı karmaşık ama bir o kadar da eşsiz deneyimi Spotify 2022 Yılın Özeti’yle birlikte kutlayalım! 

 

İşte her yıl heyecanla beklenen ve Spotify 2022 Yılın Özeti kapsamında açıklanan yılın en çok dinlenen müzikleri ve podcast’leri: 

 

Türkiye’de 4 yılın sonunda zirve değişti

2022 yılında Türkiye genelinde en çok dinlenen sanatçı UZI oldu ve 2018 yılından beri ilk kez bu yıl zirvenin ismi değişmiş oldu. UZI’yi rap sanatçıları cakal ve Ezhel’in ardından Lvbel C5 ve Sefo dördüncü ve beşinci olarak takip etti. 

 

KÖFN’den Bi’ Tek Ben Anlarım 2022’nin en çok dinlenen şarkısı oldu

En çok dinlenen şarkılar sıralamasına ise bu yıl bir pop şarkısı damga vurdu. Bu yıl sıkı bir çıkış yakalayan ve Türkiye’de 2022 yazında da en çok dinlenen şarkı olan elektronik pop grubu KÖFN’den Bi’ Tek Ben Anlarım birinciliğe yerleşti. Türkiye’deki dinleyicilerin bu yıl en çok dinlediği ikinci şarkı UZI’den ARASAN DA olurken onu cakal’dan İmdat ve UZI’den PAPARAZZI takip etti. Spotify EQUAL müzik programının 2022’deki Türkiye elçilerinden biri de olan ve yılın en çok dinlenenleri arasına ismini yazdıran Güneş, Suçlarımdan Biri parçasıyla en çok dinlenen 5’inci şarkı oldu. 

 

En çok dinlenen kadın sanatçı listesinde zirvenin adresi 2017’den beri değişmedi! 

2022’de Türkiye’de en çok dinlenen kadın sanatçılar listesinde birinciliği son 5 yıldır kimseye kaptırmayan isim Sezen Aksu olurken bu yılın ikincisi, Rap’in yükselen yıldızı Güneş oldu. Sezen Aksu ve Güneş’in ardından en çok dinlenen kadın sanatçılar arasında sırasıyla Zeynep Bastık, Taylor Swift ve Melek Mosso yer aldı. En çok dinlenen 5 kadın sanatçı sıralamasında Türkçe Pop ve Rap’in birlikteliği gözlerden kaçmazken dünyaca ünlü pop yıldızı Taylor Swift’in Türkiye’de de ilk 5’e girmesi dikkat çekti. Son albümüyle tüm dünyada rekorlara imza atan Swift, Türkiye’nin en çok dinlenen sanatçı, albüm ve şarkı listelerinde ilk 5’e giren tek yabancı sanatçı oldu. Spotify 2022 Yılın Özeti sonuçları bu anlamda, Türkiye’de en çok Türkçe müziğin dinlendiğinin de kanıtı olma niteliği taşıyor. 

 

UZI iki albümüyle birden Top 5’te: İşte Türkiye’de en çok dinlenen albümler

Türkiye’deki dinleyicilerin 2022 yılında en çok dinlediği albümler listesine iki albümüyle birden girmekle kalmayıp Top 5 listesinin ilk iki sırasına yerleşen UZI’nin, EL CHAVO albümü listenin zirvesinde yerini alırken geçen yılın birincisi Kan ise 2022’nin ikincisi oldu. Listede, Lvbel C5 albümü C5MODE üçüncü; Güneş’in Atlantis albümü dördüncü, cakal’dan Paradoks ise beşinci sırada yer aldı.   

 

Türkiye’de 2022’de en çok dinlenen podcast Ortamlarda Satılacak Bilgi oldu 

Türkiye’de 2022 yılında en çok dinlenen podcast yayınlarında kültür, sanat, edebiyat, felsefe ve daha pek çok başlıkta bilgileriyle dinleyicilere ulaşan Ortamlarda Satılacak Bilgi birinci oldu. Kendine İyi Davran ve Merdiven Altı Terapi ise listenin ikinci ve üçüncü sırasına yerleşti. Meksika Açmazı en çok dinlenen dördüncü yapım olurken sanat, tasarım ve teknoloji dünyasından hikayeleri dinleyicilere ulaştıran Barış Özcan ile 111 Hz listede beşinci sırada yer aldı. 

 

Globalde üç yıl üst üste lider Bad Bunny

Dünya çapında bu yıl 18,5 milyardan fazla dinlemeye ulaşan Bad Bunny, üç yıl üst üste birinci olan ilk sanatçı oldu. Ekim ayı sonunda yeni albümünü çıkaran ve rekorlara imza atan Taylor Swift ikinci sıraya yerleşirken onu Drake, The Weeknd ve K-Pop grubu BTS takip etti.  

 

Tüm dünyada en çok dinlenen şarkılara geldiğimizde ise zafer, bu yıl 1,6 milyar dinlemeye ulaşan As It Was ile Harry Styles’ın oluyor. İkinci ve üçüncü şarkılar ise sırasıyla Glass Animals’tan Heat Waves ve The Kid LAROI, Justin Bieber’dan STAY (with Justin Bieber) oluyor. Dünya çapında en çok dinlenen sanatçı olan Bad Bunny Top 5’e iki şarkısıyla birden giriyor ve Me Porto Bonito and Tití Me Preguntó şarkılarıyla dördüncü ve beşinci sıraya yerleşiyor. 

 

*Dünya’da ve Türkiye’de 2022’de en çok dinlenenler listelerine metnin sonunda ulaşabilirsiniz

 

Yeni Yılın Özeti Deneyimleri 

En çok dinlediğiniz sanatçı, müzik türü, şarkı, podcast’ler ve kimi ne kadar süreyle dinlediğiniz gibi verilere ek olarak Dinleme Kişilik Tipi, Spotify hayranlarının yıl boyunca 16 farklı Dinleme Kişilik tipinden hangisinin kendi dinleme biçimini tanımladığını öğrenmesi için yeni ve eğlenceli bir yol sunuyor. 

 

İşte 2022 yılı Spotify TOP listeleri:

 

2022’de Türkiye’de en çok dinlenen sanatçılar

UZI
cakal
Ezhel 
Lvbel C5
Sefo
Sezen Aksu
Batuflex
Motive
Duman
Emir Can İğrek

 

 

2022’de Türkiye’de en çok dinlenen şarkılar

KÖFN – Bi’ Tek Ben Anlarım
UZI – ARASAN DA
cakal – İmdat
UZI – PAPARAZZI
Güneş – Suçlarımdan Biri
Can Koç – Gökyüzünü Tutamam
Madrigal – Seni Dert Etmeler
Ezhel – Nerdesin
Lvbel C5 – GELMEZSEN GELME
Sefo – Affettim

 

 

2022’de Türkiye’de en çok dinlenen albümler

UZI – EL CHAVO
UZI – Kan
Lvbel C5 – C5MODE
Güneş – Atlantis
cakal – Paradoks
Dolu Kadehi Ters Tut – Karanlık
Motive – 22
Rei 6 – Dibe İniyorum
Yüzyüzeyken Konuşuruz – Akustik Travma
No.1 – Kron1k

 

2022’de Türkiye’de en çok dinlenen kadın sanatçılar

Sezen Aksu
Güneş
Zeynep Bastık
Taylor Swift
Melek Mosso
Ebru Gündeş
Lana Del Rey
Sertab Erener
Gülşen
Lil Zey

 

2022’de Türkiye’de en çok dinlenen podcast’ler 

Ortamlarda Satılacak Bilgi
Kendine İyi Davran
Merdiven Altı Terapi
Meksika Açmazı
Barış Özcan ile 111 Hz
Mitolojik İnciler
Nasıl Olunur
Sesli Kitap Dünyası
Bu Mu Yani?
Fularsız Entellik

 

 

2022’de dünya genelinde en çok dinlenen sanatçılar

Bad Bunny
Taylor Swift
Drake
The Weeknd 
BTS

 

2022’de dünya genelinde en çok dinlenen şarkılar

As It Was – Harry Styles
Heat Waves – Glass Animals 
STAY (with Justin Bieber) – The Kid LAROI 
Me Porto Bonito – Bad Bunny feat. Chencho Corleone
Tití Me Preguntó – Bad Bunny

 

2022’de dünya genelinde en çok dinlenen albümler

Un Verano Sin Ti, Bad Bunny
Harry’s House, Harry Styles
SOUR, Olivia Rodrigo
=, Ed Sheeran
Planet Her, Doja Cat

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler
Vozol 6000 istanbul psikolog instagram takipçi satın al yangın merdiveni ucuz yangın kapısı